Komemoracija žrtvama ustaškog logora

Aktualno 29. travnja 2014

Gradska organizacija SDP-a Lepoglava svake godine u prisustvu brojnih udruga antifašista komemoracijom obilježava sjećanje na nevine žrtve, stradalnike ustaškog logora u Lepoglavi. Ove je godine uz komemoraciju održana i promocija knjige „Ćelija smrti“ te istoimena izložba.

O ustaškom logoru u Staroj Gradišci malo je toga napisano isto kao što je slijedom toga još je manje učinjeno u pogledu sjećanja na njegove žrtve. S toga je značaj knjige “Ćelija smrti”, koja govori o svirepom ubojstvu 58 zatočenika počinjenom izgladnjivanjem, veći.

Između ostalog, ovo se može iščitati iz predgovora navedene knjige koju su Lepoglavi, u čitaonici Gradske knjižnice Ivana Belostenca, predstavili njen autor Đorđe Mihovilović, viši kustos Memorijalnog muzeja Jasenovac, i njen recenzent dr. sc. Filip Škiljan.

Knjiga je predstavljena istog dana kada je na Spomen groblju u Lepoglavi održan komemorativni skup sjećanja na žrtve logora u Lepoglavi kojem su, kao i predstavljanju knjige, ali i istoimene izložbe koja je za tu priliku postavljena u Gradskoj knjižnici, nazočili većinom članovi Saveza antifašističkih boraca, Udruge antifašističkih boraca i antifašista Ivanec, podružnice Lepoglava, kao i njene županijske organizacije, a delegaciju Gradske organizacije SDP-a predstavljao je predsjednik Hrvoje Kovač, ujedno i lepoglavski zamjenik gradonačelnika.

Na početku predstavljanja knjige, predsjednica Udruge antifašističkih boraca i antifašista Ivanec, podružnice Lepoglava i tajnica Gradske organizacije SDP-a Lepoglava, Marija Varović, podsjetila je na strahote ustaškog logora u Lepoglavi u kojem je smrtno stradalo oko 900 zatvorenika.

Nazočnima se ispred pokrovitelja predstavljanja knjige, Grada Lepoglave, obratio naš zamjenik gradonačelnika Hrvoje Kovač.
Ponosimo se time što je Lepoglava dala za našu kulturu i znanost, ali svjesni smo i toga što je ona predstavljala u jednom djelu povijesti. Povijest je učiteljica života i mi iz nje moramo učiti jer poznavajući je, možemo graditi budućnost. Zbog naše povijesti znamo kuda želimo ići. Prihvaćanjem različitosti i tuđeg mišljenja mi gradimo našu budućnost – rekao je Kovač dodajući kako je antifašizam u Lepoglavi prepoznatljiv te cijenjena društvena i civilizacijska vrednota.

A o govoreći o samoj knjizi, njen je autor istaknuo kako je politika Memorijalnog muzeja Jasenovac, u kojem radi kao viši kustos, vratiti dostojanstvo žrtvama utopljenima u bezličnu masu brojeva i to pronalaženjem što više osobnih biografskih podataka i fotografija.
Na tom je tragu nastala knjiga o ćeliji smrti u kojoj je 58 ljudi ubijeno na najsvirepiji mogući način. Knjiga “Ćelija smrti” donosi podatke o tim ljudima kojima se ne zna ni grob tako da je ona, kao i istoimena izložba, njihov spomenik. Na ovaj smo im način odali počast – rekao je autor istaknuvši kako se do današnjeg dana u bazi podatak žrtava logora u Jasenovcu nalazi oko 83.500 osoba.

Ovom djelu posebnu vrijednost daje velika količina informacija o logorašima te njihove fotografije, što omogućava da i manje upućeniji čitatelji saznaju više o događajima koji su zbivali u logorima smrti – rekao je o knjizi njen recenzent dr. sc. Filip Škiljan.

Predstavljanje knjige recitalom su upotpunile učenice OŠ Ante Starčevića iz Lepoglave, a na samom kraju, ravnateljici Gradske knjižnice Ivana Belostenca, Karmeli Geček, za potrebe je knjižnice uručena knjiga s popisom imena ubijenih u Jasenovcu.